Tıkalı-Tuvalet-açma

Tıkalı Tuvalet Açma

Evde yaşamak istediğimiz tatsız olaylardan biri olan tuvalet tıkanması başımıza geldiğinde tıkalı tuvalet açma işlemi bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Hele tıkanan tuvalet klozet ise sorunun halledilmesi daha da zorlaşabilir. Dışarıdan bakıldığı zaman basit bil işlemmiş gibi görünse de deneyimi olmayan kişiler tarafından yapıldığı takdirde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
Daha masraflı hale getirmemek için muhakkak deneyimli bir ustadan yardım alınması gerekir. Bir ustadan yardım almadan sorundan kurtulmanız çok düşük bir ihtimaldir. Ekip Tesisat ustaları, işini titizlikle yerine getirerek sizi bu sorundan kısa süre içerisinde kurtaracaktır. Robotla tıkalı tuvalet açma gibi işlemler tamamen deneyimli işinin ehli kişilerin yapması gereken işlemlerdir.
Bahsedilen işlemler uzmanlar tarafından halledilirse daha temiz bir işçilik ortaya çıkacaktır. İşlem sonrasında da kullanım kolaylığı sağlanacaktır. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız zaman işinizi şansa bırakmak yerine bizimle irtibata geçerek deneyimli ustalarımızdan yardım almanız mümkündür. Ustalarımızın kullanmış olduğu son teknoloji cihazlar sayesinde içinde sorun kolaylıkla halledilebilmektedir.

Tıkalı-Tuvalet-açma

Tıkalı-Tuvalet-açma

!!Dikkat Bilinçsiz Şekilde Kimyasal Kullanmayın. 

Kimyasalı Boruya Döktüğünüz’de Tepkimeye Girer ve Borunun içinde Gaz oluşturur Bu Gaz Boruda Sıkışmaya Neden olması durumunda Patlamaya Yol Açıcaktır Bu patlama neticesinde Borudan Geriye Asit gelmesi durumunda Ciddi Sonuçlar doğmasi Muhtemeldir.

Tuvalet Neden Tıkanır?

Tıkalı Tuvalet sorunundan kurtulmanın en garanti yolu deneyimli ustalardan yardım almak olacaktır. Tecrübeli olmayan birinin sorundan kurtulmaya çalışması daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. Hatta tamir etmeye çalışılırken tesisat borularına zarar verilebilir, boruların geçtiği alan kırılabilir. Tıkalı tuvaleti açarken bir de bu sıkıntılarla uğraşabilirsiniz. Daha fazla maddi açıdan kayıplar yaşayabilirsiniz.
Tıkalı tuvalet açma fiyatları uygulanan işleme göre farklılık göstermektedir. Tuvaletin tıkanmasına sebep olan sorunun büyüklüğü ve kullanılan işlem fiyatın belirlenmesindeki etkili unsurlardır.

Ekip Tesisat ustaları işleme başlamadan önce durumu inceleyerek uygulayacakları işlemleri ve fiyatı sizlere bildirmektedir.
Tuvaletin tıkanmasının birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları şu şekildedir;
Tuvalete atılan yabancı cisimler bu sorunun oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kalite bakımından düşük olan tuvalet kağıtları suda zor erimektedir. Bu da zamanla tuvaletinizin tıkanmasına sebep olacaktır.
Tıkanıklık sebepleri incelendiğinde fırça başlarının da bu soruna yol açabileceği gözlemlenmiştir.
Kadın pedlerinin ya da bezlerin tuvalete atılması da bu sorunla karşılaşmanıza sebep olacaktır.
Boruların eğiminin yeterli düzeyde olmaması da bu sorunun sebepleri arasında sayılabilir.

 

Hela tıkanıklığını açmak için ilk olarak ihtiyaç duyacağınız alet sağlam ve kaliteli bir tuvalet pompasıdır. Hela pompasını kullanırken klozetin yahut tuvaletin içinde su olup olmadığını denetim edin. Pompanın iyi çalışması için tuvalette su olması gereklidir.

Eğer klozet yahut tuvaletteki tıkanıklık daha uzak bir mesafede ise, öncelikle ince tel kıyafet askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalınca olmayan bir bez bağlayın. Ve daha sonra askıyı klozetin veya tuvaletin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin ve tıkanıklığın olduğu yeri tespit edip açmaya çalışın.
Eğer meydana getirdiğinız işlem ile açılmadı ise ve naturel yöntemlerle açmayı tercih ediyorsanız, 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Dökmüş olduğunuz bu karışımı yaklaşık 2 veya 3 saat kadar bekletin. Burada hatırlamanız gereken tek konu, sirke ve karbonat karışımının sadece organik cisimlerin yaptığı tıkanıklıkta erimesini sağlayarak açılmasını gerçekleştirmesi olacaktır.

Hala açılmadı mı?
Peki, o süre son çare olarak kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Kimyasal açıcılar yöntemi, hela kağıdı, hijyenik pet, saç ve izmarit kalıntılarını eritmekte etkili olacaktır.

Yalnız kimyasal hela açıcıyı birkaç saat yahut bir gece boyunca klozetin ya da tuvaletin içinde bekletmelisiniz. Bu süre süresince tuvalet ne olursa olsun kullanılmamalıdır ayrıca hela açıcının çıkardığı koku ve hava mutlaka solunmamalıdır. Eğer tuvaletiniz hala açılmadı ise mesele sandığınızdan daha büyük anlama gelir. Bu durumda ise bu işi meydana getiren uzman bir kişiden destek almanız gerekiyor.

Apartmanda Tuvalet Tıkanması

Bu konu başlığı altında, yukarıda bahsettiğimiz kimyasal ile tıkanıklık açma konusuna devam edeceğiz. Buradan devam etmemizin nedeni, bina tıkanıklıklarında daha güçlü kimyasalların kullanılmasıdır.
Öncelikle apartmanda tuvalet tıkanması olayına kısaca değinelim istiyoruz. Apartmanda tuvalet tıkanması, birçok dairede meydana gelen tıkanmaların bir sonucudur. Bu yüzden ana giderlerin sıklıkla tıkanmasına şahit olabilirsiniz.
Bina içlerinde 150 milimetre ana gider borusu kullanılır. Ana gider borusuna ise 100 milimetre çapında pimaş borular bağlanır. Aslında bina içerisinde kullanılan tüm boruları pimaş borudur.
Genel olarak apartmanda tuvalet tıkanması, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

  1. Tuvalet giderlerine atılmaması gereken cisimlerin, birçok daireden ana boruya gelmesi,
  2. Ana boruların yanlış eğim verilerek döşenmiş olması,
  3. Borularda çok fazla miktarda keskin dönüş olması,
  4. Bina dışındaki atık su borularında tıkanma meydana gelmesi,
  5. Bina inşaat halinde iken gider borularının zarar görmesi,

bu durumun bir sonucu olarak da ilerleyen zamanlarda borularda tıkanıklık görülmesi. Borular zarar gördüğü zaman ezilirler. Sonuç olarak borunun çapı daralır ve tıkanma riski meydana gelebilir. Gelelim apartmanda tuvalet tıkanması giderilmesine. Daha önceden çok güçlü kimyasallar gerektiğini söylemiştik. Ancak şunu baştan belirtelim, kimyasal ne kadar güçlü olursa olsun; taş, oyuncak ve bunun gibi sert cisimleri gidermeye yeterli olmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir