Petek temizliği

Petek Temizliği

Petek Temizliği kombilerin herhangi bir problemle karşılaşmadan çalışabilmesi için yılda bir kere ya da iki yılda bir mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Ekip Tesisat olarak bu işlem hem bütçenize uygun hem de kaliteli şekilde yapılmaktadır. Eğer petek temizliği düzenli aralıklarla yapılmaz ve ihmal edilirse zamanla petek içerisinde kireçlenme meydan gelir. Bu da kombilerinizden daha az verim almanıza sebep olacaktır.
Petek içerisinde biriken kireç ve balçık sebebi ile normal zamandan daha az ısıtırken daha fazla doğalgaz faturası ödemenize sebep olacaktır. Evinizde ya da işyerinizde bulunan peteklerin yeni olması petek temizliği ihtiyacı olmadığını göstermez. Petek içerisinde bulunan kir veya kireç sebebi ile düzgün çalışamaması bulunduğunuz ortamın yeteri kadar ısınamamasına yol açacaktır. Isınmadığınız halde de daha yüksek yakıt harcamasına neden olur.

33 petek 2

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği Ekip Tesisat bünyesinde çalışan deneyimli ustalar tarafından kısa süre içinde halledilmektedir. Firmamız kaliteli hizmet vermesine rağmen müşterinin bütçesini de düşünmektedir. İşlemi en uygun fiyata yerine getirmektedir. Petekleri yerinden sökmeye ihtiyaç duymadan ustalarımız işlem esnasında güçlü ve özel kimyasallar kullanmaktadır. Ayrıca özel yıkama makinelerinden de yararlanan ekibimiz asla evin hiçbir yerine zarar vermemektedir.
Titiz çalışmaya özen göstererek petek içerisinde bulunan tüm kir ve kireçler dikkatlice temizlenmektedir. Böylece kış boyu daha fazla fatura ödemenize gerek kalmadan yaşam alanınızın yeterli düzeyde ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem her ay gelen faturanın çok daha az olmasını sağlarken daha çok ısınmanıza yardımcı olacaktır.
Temizleme işlemleri düzenli şekilde olan ısıtma sistemlerinin temizlenmesi yaklaşık olarak 2 saat sürerken uzun süredir temizlenmeyen petekler için ise bu süre 3 ya da 4 saate çıkabilmektedir. Bu nedenle firmamız aracılığı ile uygun fiyatlara düzenli olarak temizleme işlemini yaptırabilirsiniz. Kış aylarına girmeden temizlik yapılarak peteklerinizi daha verimli kullanabilirsiniz.
Eğer sizde peteğinizin daha verimli çalışmasını istiyorsanız peteklerinizi gönül rahatlığı ile deneyimli ustalarımıza emanet edebilirsiniz. En kaliteli malzemeleri ve cihazları kullanarak en iyi yıkama makinelerinden yararlanmaktayız. Size cazip fiyatlar sunan Ekip Tesisat müşteri memnuniyeti hususunda da %100 garanti vermektedir.

 

Yerden ısıtma tesisat temizliği ve bakımı profesyonel firmalarca yapılmaktadır.Yerden ısıtma sistemi içindeki çamurlaşma temizleme makineleri ile kolaylıkla temizlenmektedir. Temizleme işlemi her oda için ayrı ayrı yapıldığından borularda çamurlaşma kalmamaktadır. Bunun yanı sıra özel kimyasallar ile de yerden ısıtma sistemi temizlenebilmektedir. Bu kimyasallar sayesinde boruların içinde oluşan kireç gibi maddeler yok edilir. Yerden ısıtma sisteminin temizliği çok önemlidir. Bu sayede sıcak su, borular içinde rahat dolaşa bildiğinden daha yüksek performanslı ısıtma sağlanır ve yakıttan tasarruf edilir. İyi bir ısıtma yöntemi olan yerden ısıtma yönteminde boruların temizliği ısınma açısından çok önemlidir.

Yerden Isıtma Tesisata Temizleme

Yerden ısıtma sistemlerinde oluşan çamurlu su aslında oluşan bakterilerden ibarettir. Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık 55 derecenin üzerine çıkarılmaz. Bu nedenle boru içinde yerleşerek üreyen bakteriler. Bir süre sonra çoğalarak boruyu tıkarlar ve bulundukları yerin ısınmamasına neden olurlar. Koloni şeklinde üreyen bu bakteriler zamanla yayılarak tüm tesisata yerleşir. Hatta kombiye kadar ulaşır ve kombilerde arızalara neden olurlar. 70 derece ısıda bu bakteriler ölürler. Bu nedenle radyatör peteği olan tesisatlarda bu bakteriler görülmez. Yerden ısıtma temizleme yerden ısıtma sistemlerinde kullanılabildiği gibi petek temizliğinde de kullanılabilir. Ancak, hem hava, hem de suyu birbirine karıştırarak temizlediği için yerden ısıtmalı sistemlerde % 100 temizlik sağlamaktadır.

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri bir giriş ve bir çıkış hortumu olmak üzere çok basit bir düzeneğe sahiptir. Bu hortumlar bir kolektöre bağlıdır ve hortumların içinden geçen sıcak su önce zemini ısıtır ve daha sonra sıcaklığı yukarı doğru verir. Kombi tarafından ısıtılan su kombinin pompası yardımıyla tesisat borularından geçerek kolektöre iletilir. Burada kolektör, her odaya ısıyı eşit miktarda dağıtmakla yükümlüdür. Kolektörün üzerinde her odanın ayrı ayrı vanası bulunmaktadır. Bu sayede bazı odaların vanası kapatılarak, diğer odaların daha verimli ısınması sağlanabilir. Zamanla bu tesisatın içinde oluşan kireçlenme ve çamurlaşma sonucu boru çapı daralır ve tıkanıklıklara neden olur. Makine ile yerden ısıtma sistemi temizliği yapan firmalardan destek alınarak bu sorun çözülebilir.

Petek Temizlemenin Faydaları Nelerdir?

 

Kalorifer peteklerinin iç kısımları suyla dolu olduğu için zamanla kir birikmesi oluşur. Suyun yapısına ve peteğin malzemesine göre küf, çamur, kireç, balçık gibi maddeler oluştuğu görülmüştür. Bu maddelerin peteğin içinde birikmesi hem sağlık açısından hem de peteğin verimi açısından büyük risk teşkil etmektedir. Petek temizliğinin faydaları şunlardır:

1- Petek temizliği yaparak petek içindeki suyun rahat dolaşması sağlanmış olur. Peteğin her bölgesini dolaşan sıcak su, ortama daha çok sıcaklık vermektedir. Böylelikle tam verimli çalışması sağlanmış olmaktadır.

2- Kişilerin sağlığı açısından risk oluşturan peteklerdeki kirlilik, temizlendiği zaman kişiler için daha sağlıklı bir ortam oluşur. Kişilerin bulundukları ortam daha havadar ve sağlık ve solunum açısından daha elverişli olur.

3- Faturalarda tasarruf sağlamaktadır. Petek temizliği sonrasında tam randıman alınabildiği için ortamı ısıtmak için daha az enerji ve yakıt tüketimi yapılmaktadır.

4- Peteklerin düzenli temizlenmesi sistemin işleyişinin kontrolü anlamına da geldiği için herhangi bir arıza ya da gaz kaçağı durumlarında erken tespit edebilme ve kontrol imkanı sağlanmış olur.

5- Peteklerin daha uzun ömürlü kullanımı için petek temizliği önem taşımaktadır.

6- Petek temizliği yapıldığı zaman temizlik öncesi küf, atık maddeler ve pis sudan kaynaklanan ve ortamda oluşan kötü kokular giderilmiş olur.

cropped logonum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir