sancaktepe petek temizliği

Sancaktepe Petek temizliği

 

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Petek temizliği tamirat işi değildir. Bir bakım olayıdır. Firmamız petek temizliği yaparken kombi filtresini de temizlenir ve böylece ısınmadan tasarruf sağlamanıza katkıda bulunur.

Firmamızın yıllardır yaptığı bu işte edindiği deneyime dayanara, 2 yılda bir düzenli olarak petek temizliği yapmanızı önerir. Firmamızın kullandığı petek koruyucu kimyasal, kombi çalıştığı süre boyunca tesisatın içinde dolaşarak, ufak tortuların birleşip petek tıkanıklığına sebep olmasını önler. Bu sayede daha uzun süre kaliteli bir ısınma elde edersiniz.

sancaktepe petek temizliği

sancaktepe petek temizliği

Bunların dışında;

Peteklerin bazıları ısınıyor bazıları ısınmıyorsa,
Peteklerin üstü sıcak altı soğuksa,
Peteklerden ses geliyorsa,
Kombinin derecesini yüksek seviyeye getirmenize rağmen yeteri kadar ısınamıyorsanız,
Kombi bakımı yaptırmanıza rağmen kirlenme nedeniyle sık sık arıza veriyorsa,
Uzun süre petek temizliği yaptırmamışsanız,
Kombi filtresi çok sık kirleniyorsa
Bu belirtilerin hepsi petek temizliği yaptırmanız gerektiği anlamına geliyor.

Yukarıdaki belirtiler mevcutsa, ekiptesisat firması olarak biz, mutlaka petek temizliği yaptırmanızı öneririz. Petek temizliği yaptırdıktan sonra hissedilir derecede ısı farkını anlayacaksınız. Ayrıca, firmamız petek temizliği yaptığı sırada hiçbir şekilde peteklerinizi sökmez (Alüminyum yani alurad petekler dışında). Tadilat olayı, kırıp dökme olayı söz konusu değildir. Petek temizliği için gelen uzman ekiplerimiz sadece banyonuzda çalışırlar.

Petek Temizleme Fiyatları
Petek temizleme fiyatları, petek sayısına göre farklılık gösterir. Aynı zamanda petek modeli ve ısıtma sistemine göre farklılıklar gösterir. Petek modeline göre yapılan fiyatlandırmada en pahalı petek temizliği alüminyum petekler içindir. Nedeni ise, kalorifer peteği temizleme işlemi sırasında en fazla işçilik alüminyum peteklerde yapılır. Sırasıyla döküm petekler ve panel petekler gelir. Petek temizliği fiyatları için firmamızı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Petek temizliği etkili bir ısınmanın altın anahtarı! Firmamız sayesinde siz de bu anahtara sahip olabilirsiniz.

Petekler iki farklı şekilde temizlenmektedir. Birinci yöntem kalorifer arkasının, önünün ve petek aralarının süpürülüp silinmesidir. Diğer yöntem ise peteklerin iç tesisatının temizlenmesidir.

Farklı firmalar tarafından sunulan hizmet değişken fiyatlara sahip olabilmektedir. Ancak etkili ve kaliteli biz hizmet bu çizelgede diğer firmalardan ayrılmaktadır.

Petek temizliği ne zaman yapılmalı, bunun bir zamanı var mıdır sorusu yanıtını kolaylıkla bulmaktadır. Bunun için önemli olan kullanım ömrü ve biçimidir.

Bir peteğin iç tesisatının temizlenmeye ihtiyaç duyduğunu anlamanın en kolay yolu kaloriferlerin ısısını kontrol etmektedir. Peteklerin bir kısmı ısınırken diğer bölümünün soğuk kalması bir tıkanıklık olduğunun habercisidir. Dolayısıyla yapılacak pratik bir temizlik bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Peteklere uygulanan temizlik maddi açıdan da katkı sağlamaktadır. Etkin bir ısınmayı amaçlayan uygulama sonrasında daha az yakıt harcanması hedeflenmektedir. Böylelikle az yakıtla daha yüksek ısıya sahip olunması beklenmektedir.

Sancaktepe Petek temizliği bütçe dostu olması ve ev ekonomisine desteği ile de tercih edilmektedir. İki yılda bir yapılan temizlik ortamı daha sıcak yaparken; tesisatı da güçlendirmektedir. Uzun süre yapılmayan uygulama, maliyetleri artırırken kombinin hasar almasına da ortam hazırlamaktadır.

Konusunda deneyimli personel tarafından gerçekleştirilen uygulama kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bu sayede fazla zaman kaybetmeden kış için yapılan hazırlık tamamlanmaktadır.

Petek temizliği verimli ısı elde etmeniz için yapılması gereken önemli bir iştir. Radyatörler sayesinde soğuk havalarda, sıcak ortamlara sahip oluruz. Ancak zamanla radyatörlerin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlar ve yeteri kadar ısınmadığını fark ederiz.

Petek temizliği ile kombi bakımını birbirine karıştırmamak gerekir. Kombi bakımı, kombi yetkili servisleri tarafından sadece kombinin düzenli olarak çalış çalışmadığının kontrolü ve gerektiği durumlarda kombi parçalarının temizlenmesi işlemidir.

Petek temizliği ise; petek temizliği konusunda profesyonel firmalar tarafından ısıtma sisteminin bütün borularını ve peteği de içine alan kapsamla bir iştir. Ayrıca petek temizliği kabataslak olarak yapılmaz. Özel kimyasallar ile özen gösterilerek yapılan bir iştir.

 

Sancaktepe Petek Temizliği Neden Önemlidir?
Firmamız yılların verdiği tecrübeye dayanarak petek temizliği yapılmasının önemine dikkat çekiyor;

Kombiyi düşük dereceye getirerek ideal ısı elde edersiniz.
Bütün kalorifer peteklerinde yüksek ısı verimi sağlarsınız.
Kombiye en uzak olan radyatörünüz bile daha iyi ısınır.
Kombide doğalgaz sarfiyatı azaltmış olursunuz.
Kombinin pompası daha az çalışarak, kombinin ömrü uzamış olur.
Temizlik sırasında kullanılan petek koruyucu ilaç sayesinde peteklerin içinin paslanması engellenmiş olur.
Kalorifer petek temizlemenin faydalarından biride petek içindeki tıkanıkların açılmasını sağlar. Bazen peteklerin üstü ısınıyor altı ısınmıyor şikâyetlerinin nedeni petek tıkanmasıdır. Petek tıkanmasının nedeni, petek içinde tortuların birikmesinden kaynaklanmaktadır. Firmamız, petek temizleme kimyasalı sayesinde petek tıkanıklıklarının rahatlıkla açılmasını sağlar.

 

Evde Petek Temizliği Nasıl Yaparım?
Evde kendi imkânlarınızla petek temizliği yapmak çok zahmetli bir iştir. Bu zahmetler göz önüne alınarak yapılabilir.

Yapmanız gereken ilk iş kombinizi kapatmak.
Tesisat içindeki suyu boşaltmanız gerekir. Bunun için banyolarda tahliye vanaları bulunur. Eğer tahliye vanası yoksa radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu boşaltabilirsiniz.
Sistem içindeki su tamamen boşaltıldıktan sonra, kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantısını ayırın.
Radyatörleri duvardan sökerek yıkama işini yapacağınız yere taşıyın.
Bir hortum yardımı ile kalorifer peteklerinin içine tazyikli su gönderin
Temiz su akıncaya kadar bu işlemi yapmaya devam edin.
Temiz su aktıktan sonra peteği tekrar yerine monte edin.
Bu işlemi bütün radyatörler için tek tek yapmalısınız.
İşlem bittikten sonra kombinin altında bulunan su takviye vanasını açarak kombiye su verin.
Bütün kalorifer peteklerini tek tek dolaşarak peteklerin havasını alın.
Artık kombinizi çalıştırabilirsiniz.

Evde petek temizliğini yapmak kısa süreli geçici bir çözüm yoludur. Firmamız petek temizliği konusunda, petek temizleme kimyasalı kullanarak kalıcı çözüm üretmektedir. Kendi başınıza yapacağınız petek temizleme işleminde, petek temizleme kimyasalı ve koruyucu kimyasal kullanmanız mümkün değildir. Petek temizleme kimyasalı ve petek koruyucu kimyasal kullanabilmeniz için petek temizleme makinesi şarttır. Petek temizleme makinesi sayesinde kullanılan kimyasal, gerektiği kadar ve eşit miktarda peteklere gönderilir.

 

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?
Firmamız petek temizliğini yaparken aynı zamanda sistemin bakımını da yapmış olur. Böylece tesisat borularında meydana gelen çatlaklar, bakteri oluşumu gibi sorunları da çözüyor.

Öncelikle kombi kapatılır.
Kombiye su giriş vanaları kapatılır. Amaç kombiye zarar vermemektir.
Tüm radyatörlerin giriş ve çıkış vanaları kapatılır.
Kalorifer petek temizliği tek tek yapılacağı için, temizlenecek peteğin giriş ve çıkış vanası açık bırakılır.
Banyonun havlupan radyatörü sökülür.
Petek temizleme cihazının bir hortumu, havlupan giriş vanasına bağlanır.
Hortumun diğer ucu cihaza bağlanır.
Havlupan çıkış vanasına başka bir hortum bağlanır.
Çıkış vanasına bağlanan hortumun diğer ucu tuvalete veya klozete koyulur.
En yakın çeşmeden radyatör temizleme makinesine su verilir.
Kombi petek temizleme makinesi çalıştırılır.
Kalorifer petek temizleme makinesi, temizliği yapılacak olan peteğe tazyikli su gönderir.
Tazyikli su gönderirken aynı zamanda hava yardımı ile basınçta elde edilir.
Buradaki amaç; hava ile birlikte peteklere giren tazyikli su, radyatörlerin iç cephesindeki pislikleri sökmesidir.
Klozete veya tuvalete akan su berrak oluncaya kadar işleme devam edilir.
Böylece petek temizliği tamamlanmış olur ve işlem sırayla diğer petekler içinde tek tek uygulanır.
Petek temizliği bittikten sonra petek temizleme kimyasalı ısıtma sistemine gönderilir.
Petek temizleme ilacı, iki yıl boyunca petekleri koruyan baz özellikli bir kimyasaldır.
Aynı zamanda kombinin eşanjöründe kireçlenmeyi engellediği için, kombi daha az doğal gaz harcayarak petekleri ısıtmış olur.