Beyoğlu Su Kaçağı Tespiti notkasal kaçak bulma

Beyoğlu Su Kaçağı Tespiti, kırmadan su kaçağı bulma konusunda eski alışkanlıklarınıza veda etmenizi sağlayan Ekip Tesisat ile tanıştıktan sonra! En deneyimli su tesisat ustalarından oluşan kadromuz, su kaçağı tespiti için kameralı sistemler kullanmaktadır. Bu ekiplerimizin temel görevi, arızalı bölgeleri kamera yardımıyla kontrol ederek su kaçağını tespit etmek ve ardından tamirini yapmaktır. EkipTesisat bünyesinde, su kaçağı bulmak için gereken tüm cihazlar mevcuttur. Misyonumuz; konut ve ticari alanlarda meydana gelen su sızıntılarının yerini belirleyip, en az hasarla onarımını gerçekleştirmektir.

Su Tesisatında Kaçak Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Eğer tesisat borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, aşağıdaki adımları evde kendi başınıza uygulayabilirsiniz. Soğuk su tesisatında bir kaçak olduğunu düşünüyorsanız, dairenin ana vanasını kapatın ve birkaç saat bekleyin. Eğer alt kattaki komşunun tavanından damlayan su miktarında azalma olmazsa, sıcak su borularını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu durumda kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp beklemeniz yeterli olacaktır. Pis su borularında bir kaçak olduğunu düşünüyorsanız, şüphelendiğiniz boruları birkaç gün boyunca kullanmadan beklemeniz gerekmektedir.

beyoğlu su kaçağı tespiti

Eğer Hangi Dairenin Su Kaçırdığını Bilmiyorsanız:

Üst kattan dairenize su sızıntısı oluyor ve üst katınızdaki komşunuz bu sorunun ondan kaynaklanmadığını iddia ediyor. Ya da üst katınızda iki daire olduğunu varsayalım. Sızıntının hangi daireden kaynaklandığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu tür durumlar rahatsız edici olabildiği gibi komşularınızla tartışmalara da neden olabilir. Ancak bu sorunun çözümü aslında oldukça basittir. Havalandırma boşluğundan bakarak size su sızdıran dairenin hangisi olduğunu görebilirsiniz. Bunu yapmanın mümkün olmadığı durumlarda ise Beyoğlu Tesisat olarak bizden yardım alarak, hiçbir daireye zarar vermeden ve kırma işlemi yapmadan su sızıntısının hangi daireden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki su kaçaklarının %99’u, üst kattaki evlerin banyolarından kaynaklanmaktadır.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Erken aşamada su kaçaklarını tespit etmek için bazı faydalı bilgilere sahip olmak önemlidir:

Musluklar kapalıyken bile su sayacınız sürekli olarak dönüyorsa,
Su faturanız yüksek ücretler ödemenize rağmen normalden fazlaysa,
Banyonuzda tadilat yapılmış olmasına rağmen alt katın tavanında sararmalar devam ediyorsa,
Seramikler arasındaki derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
Islak veya kuru zeminlerde sürekli olarak su birikintileri oluşuyorsa,
Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikayeti varsa,
Evde normalde kanalizasyonda yaşayan böceklerin çoğalması durumunda,

Ataşehir su kaçağı tespiti

Cihazlarla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı tespitinde kullanılan cihazlar, suyun aktığı yeri takip ederek mevcut kaçağı bir ekranda göstermez. Betonun altını görebilen cihazlara sahip değiliz, bu yaygın bir yanlış anlamadır. Tesisat şirketlerinin çoğu kaçak tespiti için üç farklı cihaz kullanır. Bunlar;

Dinleme Cihazı: En sık kullandığımız cihaz, su kaçaklarını bulmak için dinleme cihazıdır. Bu cihaz, sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında kullanılır ve en hassas sonuçları en hızlı şekilde elde etmemizi sağlar. Kaçağın yerini noktasal olarak gösteren çok hassas bir alettir.

Termal Kamera: Genellikle içinden sıcak su geçen borularda sızıntı tespiti için kullanılır. Ancak hangi marka olursa olsun, termal kameralar yardımcı cihazlardır ve daha kesin sonuçlar için dinleme cihazıyla birlikte kullanılırlar. Su borularının yerini belirledikten sonra dinleme cihazıyla nokta atışı yaparak kaçağın yeri bulunur.

Kameralı Boru İçi İnceleme Sistemi: Bu sistem, boruların içine yerleştirilen bir kamera ve monitörden oluşur. Boruların içini görüntüleyerek tıkanıklık veya hasar gibi sorunları tespit etmek için kullanılır. Ancak su kaçağı tespitinde doğrudan rol almaz, genellikle diğer cihazlarla birlikte kullanılır.
Pis su kamerası, servis verilen yerlerde pis su giderlerinde meydana gelen hasarı tespit etmek amacıyla kullanılan bir cihazdır. Bu kamera, el ile yönlendirilen bir kameranın dışarıda bulunan ekranından tesisat hatalarını ve boru kırıklarını rahatlıkla görmeyi sağlar.

Nem ölçer ise sıvı temasına maruz kalan ortamlardaki nem seviyesini 3 cm derinliğe kadar ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Su kaçağının tam olarak yeri işaretlenmese de tespit aşamasında yardımcı bir araç olarak kullanılması iş yükünü azaltır.

Su kaçağı tespiti için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Her bir yöntem sağlam ve hassas sonuçlar verebilir, ancak hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için mevcut ekipman ve bölgenin durumu gözden geçirilmelidir. Gaz izleme tekniği hariç, su kaçak bulma teknikleri genellikle su sızıntısının çıkardığı sesten hareket eder.

En yaygın kullanılan su kaçağı bulma teknikleri şunlardır:

Tahmin yürüterek seramikleri kırarak su kaçağını bulma tekniği
Termal kamera ile sıcak su kaçaklarını tespit etme
Boru kamerası kullanarak görüntüleme
Boruya verilen gazı izleyerek kaçağı bulma
Boyalı su kullanarak kaçak bulma yöntemi
Akustik cihazla dinleme yaparak kaçağın sesini bulma
Kimyasal ilaç kullanarak patlak borunun tamiri
Ortamdaki en fazla nem bulunan noktayı tespit etme

Su kaçağı tespiti için gönderilen tesisat personeli, kaçağın yerini belirledikten sonra tamir için fiyat listesini oluşturur. Onarım fiyatları işçilik ve malzeme çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tamir fiyatı müşteriye sunulduktan sonra onay alındığında çalışmalar başlar. Temiz su tamirlerinde onarım ücreti genellikle 500 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar, keşif yapıldıktan sonra malzeme ve işçilik hesaplanarak belirlenir.

Sızıntının olduğu bölgedeki seramik veya diğer malzemelerin kırılması kaçınılmazdır. Patlayan boru üzerindeki seramik kırılarak çıkarılır ve ardından borunun tamiri yapılır. Eğer müşterinin benzer seramikleri varsa, tamirat esnasında ustalar kapatma işlemini gerçekleştirir. Müşterinin seramikleri yoksa, seramikler temin edildikten sonra ertesi gün seramik yapıştırma hizmeti verilebilir.

Demir (galvaniz) borularda oluşan patlakların yer tespiti cihazlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Su damlayan bölgede, arızanın meydana geldiği noktayı bulmak için suyun çıkardığı ses izlenir. Tüm kaçak tespit cihazlarında ses takip özelliği bulunduğundan, su tesisat borularının tamamında kaçak tespiti yapılabilir.

Parkelerin altındaki su kaçaklarını bulabilmek için parkenin kaldırılması gerekmektedir. Su sızıntısının olduğu bölgeye erişebilmek için parkenin yerinden çıkarılması gereklidir. Ayrıca su emen parkelerde, altının kurumadan kapatılması durumunda parkede kabarma görülebilir.

Şu ana kadar zeminin altını gösteren bir cihazla karşılaşılmamıştır. Ancak termal kameralar gibi yakın prensiplerde çalışan cihazlarla boruların geçtiği ve sızıntı noktalarının bulunması hizmeti sağlanmaktadır.

Birden fazla patlak borunun tespiti, su sızıntısı başladığında alt katın tavanında birden fazla noktadan su damlamasıyla fark edilebilir. Birinci kaçak bulunup tamir edildikten sonra evde başka bir kaçak olup olmadığını kontrol etmek için basınç testi tekrar yapılabilir.

Evinizin su tesisatı sigorta kapsamına dahilse, sigorta şirketini arayarak arıza talebinde bulunabilirsiniz. Şirketin anlaşmalı olduğu bir eksper su hasarını kontrol ettikten sonra tamir için gerekli çalışmaları başlatacaktır. Sigorta şirketi, konutunuzdaki su hasarının yol açtığı maddi kayıpları karşılayacaktır. Acil durumlarda eksperin onayını aldıktan sonra istediğiniz tesisat firmasına onarım işlerinizi yaptırabilirsiniz.

Dış mekanlarda su kaçağı tespiti için iç mekanda kullanılan tespit cihazları genellikle işe yaramaz. Ancak derinliği 1 metreden daha fazla olan dış hat borulardaki su kaçağını bulmak için geniş alan mikrofonlarına sahip makineler kullanılabilir. Beyoğlu Tesisat olarak, büyük alanlarda su kaçağını tespit etmek için Rothenber  modelini kullanmaktayız. Bu cihaz, dış hatta derinlik olarak 3 metreye kadar etkili olabilme özelliğiyle diğer cihazlardan ayrılır.